Cmentarz wojenny w Laskach

Cmentarz powstał we wrześniu 1939, gdzie zostali pochowani żołnierze polegli w czasie przebijania się do walczącej Warszawy tuż po zakończonej bitwie pod Bzurą.

W miejscu tym spoczęło 720 żołnierzy Armii „Poznań” i „Pomorze”, którzy starali się przedostać do Warszawy po bitwie nad Bzurą. Żołnierze ci pochodzili z 15. Dywizji Piechoty (59. Pułk Piechoty z Inowrocławia, 61. Pułk Piechoty, 62. Pułk Piechoty i 15. Pułk Artylerii Lekkiej z Bydgoszczy), 25. Dywizji Piechoty (29. Pułk Strzelców Kaniowskich i 25. Pułk Artylerii Lekkiej z Kalisza, 59. Pułk Piechoty z Ostrowa Wielkopolskiego, 60. Pułk Piechoty z Krotoszyna), Wielkopolskiej Brygady Kawalerii (7. Pułk Strzelców Konnych z Biedruska, 15. Pułk Ułanów i 7. Dywizjon Artylerii Konnej z Poznania, 17. Pułk Ułanów z Leszna Wielkopolskiego) oraz Podolskiej Brygady Kawalerii (6. Pułk Ułanów ze Stanisławowa i 9. Pułk Ułanów z Trembowli, 14. Pułk Ułanów Jazłowieckich i 6. Dywizjon Artylerii Konnej ze Lwowa).

Powyższe znalazłem na stronie  http://www.polskaniezwykla.pl/ sam nie posiadam aż takiej wiedzy historycznej, anie taką ilością wolnego czasu, żeby spisać ze źródeł dlatego informację tą zapożyczyłem.

W czasie okupacji byli tu chowani żołnierze grupy AK Kampinos oraz VIII Rejonu VII obwodu Warszawskiego Okręgu AK i liczba pochowanych wzrosła do 837 osób.

Cmentarz został zorganizowany w latach 60 według koncepcji Mariana Nowickiego i jest obecnie pod ochroną konserwatora zabytków (wpis do rejestru nr 1572 z dnia 17 maja 1994 r.).

Cmentarz wojenny Laski

Za bramą, na szczycie górki znajduje się pomnik, którego niestety to zdjęcie nie obejmuje. Gdy już zrobi się ładniej, zrobię lepsze zdjęcia, które (mam nadzieję) oddadzą klimat leśnego cmentarza.

Lokalizacja cmentarza:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Najnowsze

  • Kategorie

  • Archiwa

  • Najnowsze na Blogu